دانستنی های جالب در مورد کودکان و نوزادان

دانستنی های جالب درباره نوزادان
مجموعه : روانشناسی کودک و نوجوان

دانستنی های جالب درباره نوزادان
دانستنی های جالب درباره نوزادان

آیا تا به حال فکر کرده اید که نوزادان در خواب چه می بینند؟ آیا اصلا آن ها خواب می بینند؟ در زیر می توانید جواب را بخوانید. شاید حیرت انگیز باشد که بدانید نوزادان با رسیدن به سه ماهگی می‌توانند میان تصاویر مادر و پدر خود تمایز قایل شوند.

دانستنی های جالب درباره نوزاداناین مورد یکی از بحث برانگیزترین نکاتی است که درخصوص نوزادان مطرح می‌شود. «جدی میندل» از مرکز خواب بیمارستان کودکان فیلادلفیا در آمریکا می‌گوید: شاید هیچگاه از این موضوع که نوزاد در خواب چه می‌بیند آگاه نشویم.

مطالعات زیادی در زمینه خواب در افراد مختلف انجام شده که نتیجه تمام آنها مبتنی بر اظهارات داوطلبان شرکت کننده در آزمایشات بوده است حال آنکه نوزادان توانایی صحبت کردن را ندارند و به همین خاطر گفته می‌شود که شاید هیچگاه نتوان از آنچه که نوزادان در خواب می‌بینند آگاه شد.

محققان از این نکته مطمئن شده‌اند که خواب دیدن افراد بزرگسال در مرحلهREM خواب یعنی همان دوره‌ای که چشم حرکات سریعی دارد روی می‌دهد و حالا شاید جالب باشد که بدانیم نیمی از مدت زمان خواب نوزادان مربوط به دورهREM می شود. از این رو می‌توان تصور کرد که نوزادان نیز مانند افراد بزرگسال و چه بسا بیشتر از آنها خواب می‌بینند.

اما تصور اینکه آنها چه چیزهایی را در خواب می‌بینند کار بسیار دشوار و حتی شاید غیرممکنی باشد چون نوزادان نمی‌توانند آنچه را که در خواب می‌بینند برایمان تشریح کنند.اما حداقل از یک نکته درباره نوزادان و خواب آنها مطمئن هستیم و آن اینکه آنها کابوس شبانه ندارند چون اصولا هنوز با مفهوم ترس آشنا نشده‌اند.

محققان به این باور رسیده‌اند که خردسالان حداقل تا دو یا سه سالگی خواب‌های بد نمی‌بینند و این خبری خوشحال کننده برای والدینی است که کودکان خردسال دارند.
دانستنی های جالب درباره نوزادانآیا نوزاد در حالی که می‌خندد به چیز خنده داری فکر می‌کند؟

روانشناسان نوزاد و کودک پاسخ های متفاوتی به این پرسش می‌دهند. برخی معتقدند که نوزاد درحالی پای به این دنیا می‌گذارد که توانایی درونی چشمگیری برای احساس کردن و بیان چهار حس عاطفی اصلی از جمله خوشحالی را در خود دارد. از سوی دیگر برخی نیز بر این باورند که نوزادان یاد می‌گیرند احساسات مختلف را تنها از طریق برقراری ارتباط با سایر انسان‌ها از یکدیگر تشخیص دهند.

اما هر چه باشد تمام این متخصصان در یک نکته با هم اشتراک نظر دارند و آن اینکه نوزاد اگرچه می‌خندد و به لبخند شما نیز واکنش مشابهی نشان می‌دهد اما واقعیت این است که درکی از محتوای حرف خنده داری که به زبان می‌آورید ندارد. اما این عدم توانایی موجب نمی‌شود که کودک کمتر بخندد.

وقتی نوزاد می‌خندد اتفاق مثبتی در حال روی دادن است و آن چیزی نیست جز لذت بردن از خود. نخستین خنده‌های نوزاد که معمولا تا پیش از چهار ماهگی روی می‌دهد نشانه ای امیدوارکننده از اجتماعی شدن اوست. این بدان معناست که نوازد نسبت به صداها و احساساتی که در اطرافش موج می‌زند واکنش نشان داده و آن را به نوعی درک می‌کند.

آیا نوزادم فکر هم می‌کند؟

پاسخ به این پرسش در نوع خود هیجان انگیز است: بله، او فکر می‌کند و خیلی بیشتر از آنچه تصور می‌کنید فکر می‌کند. مطالعات دامنه دار زیادی در این زمینه انجام شده که اکثر آنها نشان می‌دهند نوزاد از همان زمانی که از پای به این دنیا می‌گذارد در حال فکر کردن است. او در همه حال فکر می‌کند.

در واقع او سخت مشغول دستیابی به درک روشنی از دنیای اطراف خود است. حتی بسیاری از کارشناسان نوزاد و کودک، نوزادان را آزمایشگران کوچک عنوان می‌کنند.

آیا نوزاد نام خود را می‌داند؟

زمانی که نوزادتان به مرز ۵ یا ۶ ماهگی می‌رسد می‌تواند واکنش مناسبی به بیان شدن نامش از خود نشان دهد. تا آن زمان نوزاد در حین صدا زده شدن نامش تنها صدایی را درک کرده و با حرکت دادن سر خود به سمت مرکز تولید صدا واکنش لازم را از خود بروز می‌دهد بی آنکه بداند در واقع او را صدا زده‌اند.

از آن گذشته بد نیست بدانید که نوزاد دو تا سه ماهه نسبت به صدای والدین و چهره آنها واکنش نشان داده و با شنیدن آنها سر خود را به مرکز تولید صدا تغییر جهت می‌دهد. او در حدود شش ماهگی می‌تواند بخش‌های صوتی تشکیل دهنده نامش را تشخیص دهد، هر چند هنوز نمی‌تواند معنای آن را درک کند

چرا رشد ناخن در نوزاد سریع است؟

واقعیت این است که هر چیزی که با نوزاد در ارتباط باشد به سرعت در حال تغییر و تحول است. برای درک هر چه بهتر این واقعیت تنها کافی است نگاهی گذرا به عکس‌های نوزاد داشته باشید. هر روز که می‌گذرد چهره نوزاد دچار تغییراتی می‌شود که پس از گذشت چند هفته تا حدی باورنکردنی به نظر می‌رسد.

از یاد نبرید که نوزاد در ۵ ماهگی افزایش وزن دو برابر پیدا کرده است که این خود نشان از بروز تغییرات وسیع در فرآیند رشد و وزن گرفتن نوزاد دارد.پس توصیه می‌شود نسبت به مواردی مانند رشد ناخن‌ها که می‌تواند تا حدودی سلامت نوزاد را به خطر بیندازد حساس باشید.

شما به عنوان والدین نوزاد همواره در کنار او قرار دارید و به همین خاطر شاید نتوانید رشد سریع او را به خوبی درک کنید. در واقع والدین نوزاد هیچگاه نمی‌توانند فرآیند رشد مغزی و اندام‌های او را مانند دیگر بستگان که ممکن است هر از گاهی او را ملاقات کنند درک نمایند. اما ناخن‌ها و رشد آنها نشانه خوبی از رشد سریع نوزاد است.

دنیای کودکان با ما بزرگ‌ترها، از پایه متفاوت است. در چند سال اول زندگی، آن‌ها همه چیز برایشان تازگی دارد و در همه حال و در همه جا در حال یادگیری هستند. آن‌ها در سال‌های اول زندگی باید یاد بگیرند که چطور از اشیا و زبان استفاده کنند و درک موضوعات برایشان سخت و متفاوت است. حال در این مطلب قصد داریم به ۵ نکته جالب در رابطه با فرآیند یادگیری کودکان بپردازیم.

baby
از جنینی شروع به یادگیری و از دو روزگی شروع به پردازش زبان می‌کنند

بخش‌هایی از مغز یک کودک که صدا را پردازش می‌کند، در طول سه ماهه سوم بارداری شروع به کار می‌کند و به همین دلیل نوزادان بعد از تولد، آن‌چه را که در دوران جنینی شنیده‌اند، به یاد دارند (به عنوان مثال، یک کودک سوئدی، ۳۰ ساعت بعد از تولد می‌تواند بین صداها و آهنگ‌های سوئدی که شنیده است با سایر صوت‌ها، تفاوت قائل شود).

baby (2)

تنها دو روز بعد از تولد، نوزادان مانند بزرگ‌سالان از مهارت‌های پردازش زبان بهره می‌گیرند. طبق تحقیقات، همانطور که بزرگ‌سالان به ابتدا و انتهای کلمات توجه بیشتری می‌کنند، کودکان نیز از این قابلیت بهره می‌برند و بین کلمات و هجاهای مختلف، تفاوت قائل می‌شوند؛ به‌طوری که حتی زمانی که بین یک هجا و ناپیوستگی کوچک صدا ۲۵ میلی ثانیه اختلاف وجود داشته باشد، باز هم می‌توانند تفاوت آن دو را تشخیص دهند.
آن‌ها در یادگیری موسیقی عالی هستند و موسیقی تاثیر مثبتی بر روی آنان دارد

قبل از این که هر کودک بتواند بر گفتار مسلط شود، با استفاده از قدرت شنوایی و صوتی‌اش، صداهای مختلفی را به کار می‌برد که به موسیقی تکراری و ریتمیک بسیار شباهت دارد. حدود ۳ سال پیش، روان‌شناسان به این موضوع رسیدند که موسیقی و زبان ممکن است از لحاظ شناخت و عصبی در میان بزرگ‌سالان متفاوت باشد اما یک کودک، زبان را زیر مجموعه موسیقی می‌داند. به دلیل همین درک کودک از موسیقی، کسب اولیه زبان در آن‌ها رخ می‌دهد و این موضوع به درک ما از پیشرفت انسان، کمک می‌کند.

photo_2015-12-08_16-46-05

همچنین زمانی که کودکان کمی بزرگ‌تر می‌شوند اگر به یادگیری موسیقی در کلاس‌های موسیقی بپردازند، خیلی بهتر نسبت به سایر افراد می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند و این موضوع نشات گرفته از تاثیرات مثبت موسیقی بر روی ذهن و روان آن‌هاست.
خندیدن به آن‌ها کمک خواهد کرد

در ۱۸ ماهگی حس شوخ‌طبعی در کودکان به وجود می‌آید. طبق آخرین تحقیقات دانشمندان، خندیدن به کودکان در یادگیری وظایف جدیدشان کمک شایانی می‌کند.

cute_laughing_baby_wide (2)

در این تحقیق به ۵۳ کودک یاد داده شده است که یک اردک اسباب بازی را با یک چنگک مقوایی درست کنند و در این راستا، ۹۵ درصد کودکانی که در حین انجام کار خندیدند، توانستد با موفقیت این کار را صورت دهند که این درصد نسبت به یک گروه کنترل شده خیلی بیشتر است.
تعجب کردن کودک تاثیر فراوانی بر روی یادگیری آن دارد

نوزادان در زمانی که تعجب می‌کنند، بهترین میزان یادگیری را دارند. در یک تحقیق، هنگامی که یک شی به شکل غیر معمول رفتار می‌کند، مثلا هنگامی که یک توپ از جایی می‌گذرد، کودکان ۱۱ ماهه به آن خیلی توجه نشان می‌دادند و به دلیل تعجبی که کرده بودند، به توپ دست می‌زندند و سعی می‌کردند که آن را حس کنند و این موضوع به یادگری آن‌ها کمک شایانی می‌کرد.

Blogueurs-jai-une-surprise-pour-vous

در همین تحقیق و در زمانی که رفتار و عمل توپ خیلی عادی بود، کودکان به آن توجه نداشتند؛ پس رفتار غیر قابل پیش‌بینی علاوه بر تعجب در کودکان بر یادگیری آن‌ها می‌افزاید.
خواب کافی برای کودک بسیار مهم است!

یکی از مهم‌ترین نکات در زندگی تمامی افراد چه کودک و چه بزرگ‌سال، خواب کافی است! اگر کودکان خواب کافی را نداشته باشند، علاوه بر اینکه چیز خاصی را یاد نمی‎‌گیرند بلکه به احتمال زیاد آنچه را نیز که یاد گرفته‌اند، فراموش می‌کنند. این حرف نشات گرفته از آزمایشی است که محققان چند سال قبل انجام دادند و طبق آن، به کودکان آموختند که چگونه یک عروسک خیمه‌ شب‌بازی را جا به جا و یک زنگوله مخفی را پیدا کنند، کودکانی که بعد از یادگیری این موضوع خوابیدند، خیلی بهتر توانستند این موضوع را به یاد بیاورند. این موضوع برای بزرگسالان نیز یکسان است و خواب در یادگیری آن‌ها تاثیر دارد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *